Referencje

Skanowanie i wydruk „Głów wawelskich” dla hotelu Mercure w Krakowie

 

Projekt rozpoczął się od prostego zapytania mailowego o możliwość zeskanowania i wydrukowania na drukarce 3D „Głów wawelskich” znajdujących się w Sali Poselskiej na Zamku Wawelskim. Pierwszym zamierzeniem projektu miało być zeskanowanie wszystkich 30 sztuk eksponatów umieszczonych na suficie, jednak w trakcie negocjacji z władzami zamku zadanie ograniczyło się do zeskanowanie jedynie 7 sztuk oraz wydrukowaniu 11 sztuk  na drukarce FDM materiałem PLA w skali 1:1.

 

Prace skanowania przyniosły następujące efekty:

Etap produkcji:

Efekt końcowy etapu drukowania:

Modele wydrukowane zostały wykończone przez firmę Mobi Contract, z którą TriPioDi współpracowało przy projekcie. Końcowy efekt można obejrzeć w Krakowie na ulicy Pawiej 18B w holu hotelu Mercure:

Dokument referencji Mercure

Skanowanie muzealiów wraz z rzeźbą „Głód” w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau

 

Prace wykonane dla Muzeum Auschwitz-Birkenau były jednym z bardziej wymagających projektów, jakie przyszło nam wykonać. Projekt polegał na wykonaniu skanu 3D 11 eksponatów z kolekcji muzeum na potrzeby zadania „Nowa wystawa główna”. W skład wyselekcjonowanych eksponatów była również rzeźba „Głód” wykonania Mieczysława Stobierskiego, który tworzył po II Wojnie Światowej projektując głównie ołtarze w kościołach, a także całe inscenizacje Zagłady w Auschwitz. Rzeźba była największym eksponatem wyznaczonym do skanowania o wymiarach 170 x 150 x 70 cm. Ze względu na skomplikowaną powierzchnię rzeźby do prac użyliśmy skanera Artec EVA, który pozwolił zeskanować całą rzeźbę w kilka godzin prac.

Oryginalna rzeźba:

Zeskanowana rzeźba w postaci pliku STL:

 

Nasze zaangażowanie i rzetelność została podsumowana listem referencyjnym od władz muzeum, z którym możecie się Państwo zapoznać poniżej.

Dokument referencji Auschwitz-Birkenau

Cykl szkoleń „Laboratorium 3D” dla studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie we współpracy URSS

 

Cykl szkoleń „Laboratorium 3D” rozpoczęliśmy w porozumieniu z Uczelnianą Radą Samorządu Studenckiego w roku 2014 prowadząc regularne popołudniowe  3-godzinne spotkania w budynku  B5. Zrealizowaliśmy wtedy 30 godzin szkolenia, podczas którego grupa 12 osób poznała budowę i zasadę działania drukarki 3D na podstawie drukarki firmy URBICUM. Uczestnicy mieli również okazję przygotować i wydrukować swój pierwszy model na drukarce 3D. Szkolenie prowadziła Monika Maniecka, a cała organizacja była możliwa dzięki gorącemu zaangażowaniu członkini samorządu studenckiego Aleksandrze Wełnie, za co serdecznie dziękujemy. Edycja I zakończyła się sukcesem i zadowoleniem ze strony uczestników.

Wielkie zainteresowanie wśród studentów pozwoliło nam kontynuować współpracę z URSS i przeprowadzić kolejne szkolenia otwarte dla studentów AGH. Kolejne szkolenia poszerzyliśmy o zakres związany ze skanowaniem 3D i w tym momencie studenci mają poznać wszystkie etapy procesu OD MODELU DO MODELU opracowanego w TriPioDi.

W tym roku odbyła się już 6 edycja „Laboratorium 3D”, a opinię o naszym szkoleniu możecie przeczytać poniżej.

Dokument referencji Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego

Realizacja programu szkolenia „Laboratorium 3D” dla pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

 

Technologia druku i skanowania 3D pomimo, że posiada już wiele lat, w ostatnim czasie stała się bardzo popularna. Stąd wynikało również zapotrzebowanie kadry ASP na zdobycie kompetencji w tym zakresie. Wydział poszukując wiedzy na rynku skontaktował się z naszym zespołem i poprosił o ofertę na szkolenie z zakresu skanowania 3D oraz drukowania 3D w technologii FDM. Nasza oferta okazała się najlepszą z pośród przesłanych wsparta referencjami z Akademii Górniczo-Hutniczej, na której już prowadziliśmy podobne szkolenia.

Projekt wydawałoby się prosty wymagał od naszego zespołu solidnego przygotowania materiału, który mieliśmy przekazać pracownikom Wydziału Form Przemysłowych, ze względu na doświadczenie naszych uczestników. Aby spełnić oczekiwania ciał pedagogicznych musieliśmy poznać oczekiwania, jakie każdy uczestnik miał względem tego szkolenia. Ankieta wskazała, iż główny nacisk należy położyć na wyposażenie uczestników w kompetencje dotyczące skanowania 3D czyli rodzaje i różnice technologii skanowania, przygotowanie przedmiotów do skanowania, przekazania najlepszych praktyk w procesie skanowania oraz post processingu otrzymanej chmury punktów. Wymienione czynności są częścią naszego procesu OD MODELU DO MODELU opracowanego i doskonalonego przez zespół TriPioDi.

Szkolenie odbyło się przy użyciu modelu DX drukarki 3D firmy URBICUM oraz skanera światła białego HDI ADVANCE R3X firmy LMI3D. Szkolenie zakończyło się sukcesem i referencjami, które możecie obejrzeć poniżej.

Dokument referencji Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie