Skanery profesjonalne i metrologiczne 3D

Skanery 3D mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, architekturze, sztuce, medycynie  i jest powszechnie wykorzystywany w celu usprawniania procesów produkcyjnych  szczególnie etapów związanych z projektowaniem i modelowaniem 3D. Posiadamy ofertę tego typu urządzeń, z których każde może mieć swoje specyficzne zastosowanie, w zależności od swoich parametrów technicznych. Dodatkowo posiadamy wiedzę i doświadczenie w praktycznym wykorzystaniu skanera 3D wynikające z realizacji wielu projektów dla firm z różnorodnych branż – sprawdź nasze referencje. Przykładowe obszary, w których technologia 3D może przynieść biznesową wartość to:

 

 • kontrola jakości czyli porównanie modelu wytworzonego z modelem CAD poprzez badanie powierzchniowych odchyleń,
 • inżynieria odwrotna, czyli przygotowanie modelu CAD na podstawie skanu 3D obiektu,
 • rekonstrukcja zniszczonych przedmiotów przy braku dokumentacji technicznej,
 • szybkie kopiowanie przedmiotu w naszym procesie ?Od modelu do modelu?,
 • tworzenie trójwymiarowego modelu graficznego unikalnych przedmiotów (np. rzeźby, elementów architektury),
 • badanie kolizji w przypadku cyfrowego dopasowania części,
 • szybkie wymiarowanie przedmiotów,
 • tworzenie dokumentacji przedmiotu i jego cyfrowy zapis (2D/3D), raporty pomiarowe.

 

Branże, z którymi najczęściej współpracowaliśmy i które wykorzystują skaner 3D jako jedno z narzędzi pracy to:

 

 • medycyna (ortopedia, protetyka, chirurgia plastyczna, ortodoncja itp.),
 • architektura (archiwizacja rozmieszczenia i wyglądu budynków, tworzenie makiet itp.),
 • muzealnictwo (cyfryzacja obiektów muzealnych, archiwizacja zabytków, wirtualne muzea itp.),
 • przemysł (inżynieria odwrotna, kontrola jakości, szybkie prototypowanie itp.)
 • multimedia (wirtualizacja postaci rzeczywistych, reklama, efekty specjalne itp.),

 

Krótki opis zasady działania skanera 3D oraz poglądowy obrazek przedstawiający ten proces znajdą Państwo poniżej:

schemat-skanowania-02

 

Trzy podstawowe składowe, które decydują o charakterystyce skanera 3D to: źródło światła, kamera/y cyfrowa/e wysokiej rozdzielczości oraz oprogramowanie skanera. Tworzenie cyfrowego modelu 3D przy użyciu skanera światła białego odbywa się w następujących krokach:

 1. Przedmiot jest oświetlany przez źródło światła, którym jest projektor cyfrowy wysokiej rozdzielczości. Na przedmiot rzucane są kolejno wiązki światła o różnej strukturze (czarno białe paski odbijające się na modelu na filmie).
 2. Kamery cyfrowe przechwytują odbite w ten sposób światło a w szczególności informację o tym jak obrazy z liniami prostymi rzucane na skanowany przedmiot zakrzywiają się na powierzchni przedmiotu.
 3. Informacja ta jest przekazywana do oprogramowania, które na jej podstawie tworzy chmurę punktów w trójwymiarowym układzie współrzędnych i tym samym odwzorowuje przedmiot w postaci cyfrowej.
 4. Wykonaliśmy jeden skan, by otrzymać pełny skan przedmiotu musimy wykonać od kilku do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset skanów.
 5. Tu kończy się praca skanera 3D, a przygotowany model 3D może być poddawany dalszej obróbce w zależności od tego jak chcemy otrzymany skan wykorzystać.
 6. W zależności od oprogramowania efektem końcowym procesu skanowania 3D jest z reguły plik w formacie, który pozwala na jego wydrukowanie w drukarce 3D (STL) lub innym formacie przechowywania plików 3D (OBJ, PLY)

Na poniższych filmach prezentowany jest proces skanowania obiektów skanerami Artec Eva oraz LMI Advance.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakość i szybkość skanu zależą m. in. od rodzaju światła wykorzystywanego w tym procesie, rozdzielczości skanera, rozdzielczości i ilości kamer skanera. Niezależnie od tego, nawet najlepszej klasy skaner 3D może być bezużyteczny jeśli jego użytkownik nie posiada podstawowej wiedzy o prawidłowym wykorzystaniu skanera 3D (np. jego konfiguracji i kalibracji lub zasadach rządzących poprawnym przygotowaniem otoczenia skanowania oraz samego skanowanego obiektu).

W przypadku szczegółowych pytań zachęcamy do kontaktu